19th Ave New York, NY 95822, USA

Filtrasyon Üniteleri

Seyyar ve Sabit Harici (Off-line) Filtrasyon Üniteleri

Off-line filtrasyon üniteleri, hidrolik ve yağlama sistemlerinde, sistemde çalışan filtrelerin yanı sıra, yağ değişimi ve dolumunda da gerekli olmaktadır. Hiç kullanılmamış yağ, içerisinde çok sayıda partikül barındırdığından, sisteme filtrelemeden direkt olarak aktarılması doğru değildir. Taze yağ varillerinin genelinin temizlik sınıfı olan NAS 10 değerindeki yağ, mutlaka filtre edilerek sisteme aktarılmalıdır.

 

Filtrasyon üniteleri yüksek teknolojide üretimi yapılmış filtre elemanları ile sistemde çalışan akışkanın temizliğini en üst düzeyde tutar. Böylece sistem elemanlarının erken aşınma ve yıpranması, sağlanan en düşük kirlilik seviyesi ile önlenir. Bunun yanı sıra sistemde kullanılan akışkanın dayanıklılığı ve ömrü artmış olur.

 

Filtrasyon ünitelerinde kullanılacak sisteme uygun hassasiyetteki bir filtre elemanı sayesinde sisteme doldurulacak yeni varildeki taze yağda bulunan çökmüş parçacıkların da negatif etkileri önlenmiş olur. Filtrasyon üniteleri ile filtreleme, ana sistemden ayrı bir hat üzerinden çalıştığından dolayı, ünitenin filtre elemanı sistemden bağımsız seçilebilir. Bu şekilde off-line filtrelenen akışkan, istenilen temizlik sınıfına ulaşıncaya kadar, sistemin çalışma süresine bakılmaksızın tekrar filtrelenebilir.

 

 Yüksek teknolojide üretilen filtre elemanları ile en iyi sonuç elde edilir. Eaton Internormen Multi-Pass test ve analiz standlarında defalarca teste tabi tutulan, 600 lt/dk debide ß:400 olan bu filtre elemanları %99.97 oranında partikül tutabilirlik özelliğine sahiptir. Bu değer, filtre elemanlarının mutlak (absolut) olduğunu göstermektedir. Yapısı fiberglas olan filtre elemanlarının, mikroskop altında incelenmesi durumunda, homojen bir yapıya sahip olduğu ve filtre kesitinde de birbirinden farklı özelliklere sahip 7 ayrı katmandan üretildiği kolaylıkla görülebilmektedir. Filtrasyon ünitelerinde 1, 3, 6, 10, 16, 25 µm'a kadar fiberglas mutlak filtrasyon sağlayan elemanlar kullanılabilmektedir. Bu değişim çok kolay bir şekilde başka bir ekipman yardımı gerektirmeden ve bağlı olduğu sistemin durmasına gereksinim duymadan yapılabilmektedir.

 

En iyi hizmeti sunan filtrasyon ünitelerinde kulanılabilecek WATERSORP (su tutuculu) filtre elemanları sayesinde, sistemde bulunan akışkan içinde bulunan serbest su da tutulabilmektedir.

Su, ilerleyen zaman içinde sistemde erken yıpranmaya, oksidasyona veya sistemi besleyen yağ tankı içerisinde çamur birikimine neden olur. Watersorp filtre elemanı, yağdaki su oranını dip değerlere kadar çekerek tutabilir.